Keď súd zacyklí miestna príslušnosť
Miestna príslušnosť súdu je informácia, ktorá je veľmi dôležitá pri akomkoľvek konaní pred súdom. Pokiaľ dáte podanie, či už je to návrh na rozvod, alebo žiadosť o zmenu starostlivosti o deti na nesprávny súd, stratíte zbytočne kopec času. Preto si na začiatku treba vždy najprv preveriť, na ktorý súd patríte. Zistiť si to orientačne viete na stránke Ministerstva spravodlivosti :https://www.justice.gov.sk/Stranky/Sudy/SudZoznam.aspx.
Ale odporúčam zavolať si aj na informačnú kanceláriu príslušného súdu a pred podaním návrhu si to tam ešte overiť. O informačnej kancelárii a potrebných kontaktoch som písala v článku: Doložka právoplatnosti - ako ju získať .
Ak to zoberieme zjednodušene:
- ak podávate návrh na rozvod tak v zásade je miestne príslušný ten súd, v obvode ktorého bolo spoločné trvalé bydlisko manželov
- ak ide o vysporiadanie BSM, návrh sa podáva na súd, ktorý o rozvode rozhodol
- ak ide o zmenu starostlivosti o dieťa, návrh sa podáva na súd, v obvode ktorého má dieťa trvalé bydlisko
Jednoduché, však? Ale nie vždy to tak musí byť.
Ako som písala v článku Striedavá starostlivosť - áno alebo nie? mám skúsenosť so striedavou starostlivosťou, ale aj s jej zrušením. Keďže sa otec z rôznych dôvodov nevedel o dieťa postarať, požiadala som súd o vydanie predbežného opatrenia, ktorým súd zveril dieťa do starostlivosti výhradne mne. O vydanie predbežného opatrenia som požiadala súd podľa miesta, kde mal môj syn trvalý pobyt - v mieste bydliska otca. Vždy som si myslela, že ak je niečo riešené predbežne, je to o tom, že sa bezodkladne, ale dočasne rieši nejaký stav. Ale následne je potrebné vec doriešiť aj komplexne a to v čo najkratšom čase. Zvlášť ak hovoríme o zabezpečení potrieb dieťaťa. Predbežné opatrenie síce určilo, že som v plnom rozsahu zodpovedná a povinná postarať sa o syna. Ale nezaoberalo sa povinnosťami druhej strany. V prípade dieťaťa teda nerieši ani výživné, ani neurčuje styk dieťaťa s druhým rodičom. Po vydaní predbežného opatrenia sa súd tvári, že on sám začína v danej veci konať. Mal by teda v krátkej dobe stanoviť kolízneho opatrovníka pre dieťa a stanoviť termín pojednávania.
Pokiaľ nenastane ten môj prípad:
- okresný súd č.1 vydal predbežné opatrenie, na základe ktorého bol syn zverený do mojej starostlivosti a teda logicky býval so mnou v jednej domácnosti, čo ale bolo už v obvode súdu č.2
- súdny úradník preto rozhodol, že nebude vec riešiť, lebo nie je miestne príslušný a posunul konanie na okresný súd č.2
- iný súdny úradník na súde č.2 ale tiež nebol ochotný vec riešiť, lebo zistil, že dieťa síce žije dočasne so mnou v obvode súdu č.2, ale stále má trvalý pobyt v obvode súdu č.1
- keďže sa súd č. 1 a č.2 nevedeli dohodnúť, požiadali tretí súd - krajský, aby rozhodol
- prešlo 5 mesiacov a my sme ani nemali odpoveď, ktorý súd nás vlastne má riešiť....
Súdne pojednávanie sa nakoniec konalo 7 mesiacov po vydaní predbežného opatrenia. A dovolím si tvrdiť, že ak by som nebola každú chvíľu volala na súd, prosila raz súdneho úradníka, či inokedy sudkyňu na každom z týchto súdov, možno ešte dnes by sme nevedeli kam patríme.
Možno si poviete, že 7 mesiacov je predsa pri práci našich súdov rekordne krátky čas. Ale hovoríme o zabezpečení starostlivosti o dieťa. Ak by sme boli sociálny prípad a boli by sme odkázaní na výživné, zrejme by sme skončili niekde v krízovom centre, lebo by sme nemali z čoho žiť.
Našťastie toto nie je náš prípad.
A čo dodať na záver?
Ak máte akúkoľvek vec podanú na súde, nečakajte kým dostanete písomné vyrozumenie o ďalšom postupe a termíne pojednávania. To by ste sa mohli veru načakať. Volajte, pýtajte sa, pripomínajte sa. Ak neviete číslo konania podľa mena účastníka konania vám číslo na informačnej kancelárii povedia. Podľa čísla vám potom vedia povedať, ktorému sudcovi vašu vec pridelili. Ak prejde mesiac a nič sa nedeje, zase zavolajte na informačnú kanceláriu. Tam vám povedia, či je vytýčený termín pojednávania. Ak nie a situácia sa nezmení ani po ďalšom mesiaci, opäť volajte a snažte sa získať meno súdneho úradníka, ktorý má spis pridelený, prípadne priamo meno sudcu. Keď viete meno sudcu, cez ústredňu na súde sa s ním viete spojiť. Nie je to jednoduché, lebo je zastihnuteľný len pomedzi pojednávania, ale stojí to za to skúšať. A keď už máte sudcu na telefóne, majte pripravené argumenty a veľmi slušne, ľudsky poproste o urýchlenie konania. Ak narazíte na "človeka", tak vás pochopí a vec posúri. Ak narazíte na "talár", ktorý nie je ochotný vás počúvať, nevadí, aj tak to ešte pár krát skúste. Nemáte čo stratiť. Bude sa vás chcieť zbaviť, aby ste ho neotravovali a tak sa vám podarí vašu vec nepriamo posunúť správnym smerom.
Poznáte to - ak vás vyhodia dverami, vráťte sa oknom.
Držím palce
Kalen
Diskusná téma: Miestna príslušnosť súdu
Neboli nájdené žiadne príspevky.